Siostry Felicjanki

Aktualnosci: Krakow, Warsaw, Przemyśl

Kwatery dla studentek

Kwatery dla studentek w warszawie

S.M. Eliasza Sternik CSSF
administratorka kwater

Kwatery dla studentek – to nowy rodzaj apostolatu, który podjęły Siostry Felicjanki Prowincji Warszawskiej w roku 2015 w odpowiedzi na potrzeby młodzieży studiującej w Warszawie.

Instytucja dysponuje szesnastoma miejscami dla studentek studiów dziennych. Siostry udostępniają także miejsca studentkom studiów zaocznych, które korzystają z kwaterunku w trybie weekendowym.

Siostry oferują pokoje jedno- lub dwuosobowe w układzie studyjnym z łazienką. Poza tym do dyspozycji studentek są kuchnia i jadalnia, pralnia, sala telewizyjna, lodówki, ekspres do kawy/herbaty. Wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są poza przestrzenią objętą klauzurą. Takie warunki są bardzo przyjazne dla studentek i korzystne ekonomicznie. Są wyrazem troski sióstr o stworzenie miejsca bezpiecznego, estetycznego, a przede wszystkim życzliwego młodemu człowiekowi.

Dużym wyzwaniem dla studentek – szczególnie w pierwszym roku – jest nawiązywanie ze sobą wzajemnych relacji oraz poznanie warszawskiego środowiska, aby sprawnie poruszać się w gąszczu ulic, instytucji i schematu studiów. Stopniowo uczą się one nowej rzeczywistości, przeżywają wejście w nowy tryb nauki oraz tworzenie relacji w nowym środowisku.

Posługiwanie wśród studentek w takich właśnie okolicznościach wymaga bardzo dużej dojrzałości ludzkiej i duchowej współpracy z łaską Bożą oraz zrozumienia. Dlatego siostry starają się zaofiarować im jak najlepsze świadectwo własnego życia, wskazując na Boga jako źródło i fundament swoich postaw oraz wyborów.

Integracja grupy studentek dokonuje się także dzięki wspólnej Eucharystii, celebrowanej z okazji ich osobistych świąt, takich jak imieniny czy urodziny – zawsze tylko dla chętnych. Po Mszy św. kontynuacją świętowania jest poczęstunek, który studentki same organizują i przygotowują. To znak dojrzewania, a także rozwijającej się odpowiedzialności i coraz lepszych relacji pomiędzy nimi.

Wszystkie mieszkanki mogą korzystać z kaplicy domowej i mogą  uczestniczyć w modlitwach lokalnej wspólnoty sióstr. Są dla nich przygotowane dodatkowe brewiarze. Dziewczęta znają program modlitw sióstr oraz nabożeństw, a uczestnictwo w nich jest zawsze dobrowolne. Czasem wspólnej liturgii przewodniczy biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej, ks. bp Marek Solarczyk.

Kwestia życia duchowego i podejmowania pewnych praktyk religijnych również przeszła ewolucję. Dobrowolne uczestnictwo, możliwość korzystania z kaplicy w ciągu dnia, wolność decyzji, z pewnością dla wielu z dziewcząt stały się okazją do bardziej świadomego i głębszego wyboru sposobu przeżywania własnej wiary i jej praktykowania. Część studentek uczestniczy w Eucharystii i nabożeństwach w kościele parafialnym. Niektóre z nich są zaangażowane w różnych grupach duszpasterskich w Warszawie.

W tym roku nowością, w spontanicznie rodzącym się „programie formacyjnym” dla dziewcząt mieszkających z siostrami, jest zaakcentowanie dwóch okresów liturgicznych: Adwentu i Wielkiego Postu. Wprowadzone zostały trzydniowe rekolekcje, po dwa spotkania weekendowe (w grudniu 2016 i w marcu 2017), które również będą prowadzone przez ks. bpa Marka Solarczyka.

Relacja wobec sióstr naszej wspólnoty zakonnej jest bardzo pozytywna. Jednym z objawów okazywanej siostrom sympatii był dar Eucharystii w ich intencji w dniu święta Zgromadzenia.

Cisza i spokój w domu, poczucie bezpieczeństwa, zapewnienie wielu możliwości i ułatwień w codziennym życiu, przebywanie w małej grupie osób, jasne prawa i obowiązki mieszkanek – to wszystko pozwoliło uczynić z tego miejsca DOM, w którym każdy jest szanowany i kochany.

S.M. Eliasza Sternik CSSF
administratorka kwater

Advertisements

About CSSF

Congregation of the Sisters of St. Felix Mission of the Felician Sisters As Felician Franciscan Sisters, called by God, we cooperate with Christ in the spiritual renewal of the world. The Charism of the Congregation of the Sisters of Saint Felix of Cantalice is to imitate Blessed Mary Angela’s boundless love of God and surrender to God’s Will in compassionate service, total availability, concern for the salvation of all people.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on March 2, 2017 by in Uncategorized.
%d bloggers like this: